Dwudziesty pierwszy wiek to czas, gdy nowoczesne technologie odgrywają coraz większą rolę w różnych obszarach naszego życia, a w niektórych zaczynają nawet dominować. Pod pewnymi względami cyfryzacja to wręcz rewolucja. Dobrym przykładem jest życie matrymonialne. Jak wiadomo, coraz więcej osób poszukuje związku poprzez internetowe portale randkowe.

Bez wątpienia takie rozwiązanie to spore ułatwienie, ponieważ nie musisz już wychodzić z domu, by móc poznać osobę z drugiego końca miasta lub nawet innej miejscowości. Ba, nierzadko przez Internet poznają się ludzie z dwóch krańców Polski. Wystarczy wygodnie usiąść w fotelu i zalogować się na danej platformie, by już po kilku, maksymalnie kilkunastu minutach zacząć pisać z innymi.

Z drugiej jednak strony należy się zastanowić nad pewną kwestią. A mianowicie: czy takie randki są bezpieczne? Przecież tyle mówi się o zagrożeniach, jakie czyhają na internautów. W związku z tym nie powinno nikogo dziwić, że takie pytanie zadaje sobie wiele osób, także tych, którzy szukają – lub zamierzają poszukać – drugiej połówki w świecie wirtualnym odwiedzając strony randkowe za darmo.

Czy randki przez Internet są bezpieczne? Jeśli Ty również się nad tym zastanawiasz, jesteś w miejscu, w którym znajdziesz odpowiedź na pytanie czy strony randkowe w Polsce są bezpiecznym sposobem na poznawanie ludzi w Sieci.

Bezpieczeństwo na portalach randkowych – na co warto zwracać uwagę?

Czy randki przez Internet są bezpieczne? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Wszystko w tej kwestii zależy od:

 • sposobu działania danego portalu,
 • motywacji, jaką mają osoby, które również korzystają z danej platformy,
 • Twojej ostrożności.

To, czy mamy do czynienia z bezpiecznym portalem randkowym, pełni ważną rolę z punktu widzenia osób szukających miłości w sieci. Taki stan rzeczy wynika z co najmniej kilku przyczyn:

 • na portalach randkowych często dzielimy się swoimi prywatnymi zdjęciami. Nie ma co ukrywać, że czasem są to takie zdjęcia, których raczej nie chcielibyśmy się dzielić z otoczeniem,
 • na portal do randkowania logujemy się z użyciem smartfonów, tabletów, laptopów czy komputerów stacjonarnych. Tymczasem, na tego typu urządzeniach coraz częściej przechowujemy informacje dotyczące logowanie (hasła, loginy), dane osobowe itp. Łatwo możemy sobie wyobrazić, jak wielkie jest zagrożenie, jeśli haker poprzez konto randkowe włamie się na nasz telefon, z którego na co dzień logujemy się na pocztę służbową czy korzystamy z bankowości elektronicznej.

Bezpieczne i darmowe portale randkowe – jakie są sposoby na zwiększenie bezpieczeństwa?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy portale randkowe są bezpieczne, mamy dla Ciebie dwie informacje: złą i dobrą. Zła jest taka, że nigdy nie jesteśmy w stanie mieć stuprocentowej pewności, że korzystanie z apki randkowej albo ze strony z randkami internetowymi daje nam pełne bezpieczeństwo. Pojawia się jednak światełko w tunelu – rozwiązania, które stosują twórcy tego typu platform, a także nasza ostrożność, to czynniki, minimalizujące takie zagrożenia, być może nie do zera, ale na pewno w takim stopniu, który sprawia, że korzystanie z portali randkowych przestaje być nierozsądne.

Działanie portali randkowych – podobnie jak ma to miejsce w przypadku banków lub mediów społecznościowych typu Facebook czy Apple – opierają swoją renomę rynkową na zaufaniu ze strony użytkowników. Łatwo możemy przewidzieć, co się stanie, jeśli wyjdzie na jaw, że dana platforma nie chroni danych swoich użytkowników – odpływ klientów będzie natychmiastowy, a odbudowa marki potrwa lata (o ile w ogóle się uda).

Kolejnym aspektem związanym z funkcjonowaniem internetowych aplikacji randkowych jest ochrona danych osobowych. Bezpieczny portal randkowy powinien zadbać o poufność oraz bezpieczeństwo informacji podawanych przez swoich użytkowników. W tym celu stosuje się różne środki ochrony, do których należą na przykład:

 • szyfrowanie danych,
 • systemy antyspamowe,
 • oraz wiele innych. Celem, dla którego stosuje się te rozwiązania, jest ochrona użytkowników przed nieuprawnionym dostępem do ich informacji ze strony osób trzecich.

Bezpieczeństwo na portalach randkowych to nie tylko procedury. Ważna jest również ostrożność

Wyżej opisaliśmy Ci przykładowe rozwiązania technologiczne, które mają za zadanie sprawić, by korzystanie z internetowych portali randkowych odbywało się w bezpieczny sposób. To jednak jeszcze nie wszystko, o czym w takich sytuacjach musisz pamiętać. Jeśli chodzi o naszą aktywność w sieci, kolejnym ważnym aspektem jest zwykła, ludzka ostrożność – to absolutne must have, szczególnie odwiedzając portal dla singli. Nigdy nie wiadomo, na kogo trafimy, więc trzeba zachować ostrożność.

Bezpieczeństwo podczas randkowania przez Internet
Bezpieczeństwo podczas randkowania przez Internet / unsplash.com / Jonathan Borba

Nawet jeśli piszesz z interesującą osobą i wydaje Ci się, że złapaliście wspólny język, nie zawsze oznacza to jeszcze, że Twój rozmówca po drugiej stronie ekranu zawsze mówi prawdę. Wręcz przeciwnie – w mediach często można usłyszeć lub przeczytać o sytuacjach, gdy osoba o złych intencjach podawała się za nastolatka – hasło „Cześć Aniu, tu Wojtek. Też mam 12 lat” nie wzięło się przecież znikąd. Niestety, podobne zagrożenie dotyczy i nastolatków, którzy szukają znajomych z użyciem social media, i osób, które umawiają się nie zawsze bezpieczne randki.

Niestety, żadna aplikacja randkowa czy nawet największe platformy mediów społecznościowych na świecie nie są w stanie uporać się z problemem, jakim są osoby o złych intencjach. Złych zamiarów nie jest w stanie wykryć rejestracja z użyciem kodów SMS czy mailowych linków aktywacyjnych. O ile da się w ten sposób ograniczyć konta-boty oraz użytkowników, którzy zakładają po kilka, kilkanaście, a czasem nawet kilkadziesiąt kont, to nawet algorytmy sztucznej inteligencji czy test osobowości wciąż jeszcze nie są w stanie ocenić, czy nasz rozmówca jest dobrym człowiekiem, czy też oszustem itp. Niestety, w tym względzie musimy polegać przede wszystkim na naszym rozsądku, a przede wszystkim unikać udzielania takich informacji jak choćby:

 • adres zamieszkania,
 • stan konta, źródła osiąganych dochodów,
 • numer dowodu osobistego czy karty debetowej/kredytowej, ponieważ mogą one zostać wykorzystane w niecnych celach przez osobę, której tak naprawdę nie znamy.

Aplikacja randkowa a spotkanie na żywo. Jak zadbać o bezpieczeństwo?

Celem naszej aktywności na platformach randkowych online jest spotkanie się na żywo. Musimy mieć na uwadze, że na tym etapie, choć kluczowym z punktu widzenia relacji online, może okazać się, że nasz rozmówca miał złe intencje. Jak temu zaradzić lub chociaż zminimalizować zagrożenie? Jednym ze sposobów jest spotykanie się – szczególnie na początkowym etapie znajomości, tzn. podczas kilku pierwszych spotkań – wyłącznie w publicznych miejscach. Wydaje się, że galeria handlowa czy nawet McDonald’s jest bezpieczniejszym miejscem niż park na skraju miasta w późnych godzinach wieczornych.

Oprócz tego warto przed spotkaniem poinformować bliskich o swoich planach. Nie musisz im oczywiście przygotowywać raport, ale warto przekazać im informacje odnośnie miejsca spotkania oraz tego, ile może ono potrwać.

Bezpieczne portale randkowe – podsumowanie

Generalnie, randkowanie przez Internet jest dość bezpieczne, gdyby tak nie było, miliony użytkowników na całym świecie nie poznawałoby w ten sposób innych ludzi i top portale randkowe świeciłyby pustkami. Oczywiście, lepiej dmuchać na zimne i zachować przynajmniej minimum ostrożności. Takie działania jak np. niepodawanie danych osobowych poprzez komunikatory online czy informowanie bliskich o miejscu spotkania to proste, ale skuteczne sposoby na to, by zapewnić sobie ochronę.

Comments to: Czy randki przez Internet są bezpieczne?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *