Friendzone to termin pojawiający się już nie tylko w młodzieżowym slangu, lecz określenie, którego obecnie używamy na co dzień. Żadne inne polskie słowo nie oddaje w pełni znaczenia „friendzonu”, dlatego też najbezpieczniej posługiwać się właśnie tym angielsko brzmiącym wyrażeniem.

Friendzone - jak wyjść
Friendzone – jak wyjść / pexels.com / Edward Eyer

Jak zapewne wiemy, lub domyślamy się, tkwienie we friendzone jest sytuacją dość beznadziejną i nierokującą na przyszłość. Czy wobec tego należy zupełnie się poddać i pozostać w bańce „najlepszego przyjaciela”? Okazuje się, że są skuteczne sposoby, których zastosowanie poprowadzi Cię z friendzone do związku. 

Czym jest friendzone?

Aby z większym powodzeniem skorzystać z naszych rad, przede wszystkim warto jak najlepiej zrozumieć, czym dokładnie jest zjawisko zwane friendzone. Ten termin odnosi się do sytuacji dotyczącej relacji damsko-męskiej. Jedna z osób, według socjologów jest to częściej mężczyzna, zakochuje się w kobiecie, która jednak nie zauważa tego, oferując w zamian jedynie przyjaźń. Jak można się domyślić, sytuacja ta jest bardzo męcząca i uciążliwa dla pierwszej osoby, która z pewnością pragnęłaby przejść z friendzone do związku.

Dlaczego jednak ludzie wpadają we friendzone? Przyczyn najczęściej jest kilka. Przede wszystkim, osoba, która pozostaje na pozycji przyjaciela, może być nieatrakcyjna dla obiektu swoich westchnień – między nimi nie wytworzyła się magiczna więź, nie powstała chemia – a przynajmniej nie dla osoby, która wrzuca tę drugą w strefę friendzone.

Być może, jedna z osób nie zadbała w porę o przekształcenie relacji w romantyczną, lecz poprzez niedawanie znaków, sama siebie naraziła na nadanie przypinki „przyjaciel”. To często występująca sytuacja, ponieważ mężczyźni często nie mają pojęcia, w jaki sposób poderwać dziewczynę, a poprzez ich nieudolność, a najczęściej po prostu brak podjęcia jakiejkolwiek akcji, szansa sama umyka im przed nosem. 

Jak poznać, że jesteś we friendzone?

Kiedy już wiemy, czym dokładnie jest friendzone i jakie sytuacje mogą doprowadzić do powstania tak nieprzyjemnej sytuacji, warto zorientować się, czym charakteryzuje się ten godny pożałowania stan. Warto znać symptomy świadczące o wpadnięciu we friendzone, ponieważ wczesne rozpoznanie realnych stosunków pomoże w szybszym opanowaniu sytuacji. Jeśli okaże się, że nasze podejrzenia się sprawdziły, na reakcję nie będzie jeszcze za późno i pytanie „jak wyjść z friendzone” nie będzie nas prześladować do końca życia.

Otóż najczęstszymi objawami, świadczącymi, iż wpadłeś/aś we friendzone, są poniżej opisane sytuacje;

  • pragniesz czegoś więcej, niż tylko przyjaźń, mimo tego, że wasza relacja jest platoniczna
  • drugiej osobie nie zależy, aby widywać się z tobą sam na sam
  • głównie wysłuchujesz problemów i żali, stajesz się od tego zaufaną osobą
  • on/ona opowiada o swoich zauroczeniach, omijając przy tym zupełnie ciebie
  • padają słowa, w których określany/a zostajesz jako „przyjaciel/przyjaciółka
  • druga osoba opowiada o swoich byłych związkach, najczęściej żaląc się

Jeśli powyższe sytuacje możesz odnieść do własnego życia, warto, abyś zaczął zastanawiać się, jak wyjść z friendzone, ponieważ termin ten niemalże w 100% musi odnosić się także do ciebie.

Jak wyjść z friendzone?

Kiedy już pewne jest, że znajdujesz się w przykrej sytuacji, którą jest friendzone, nie należy załamywać się i poddawać, lecz spróbować zmienić zaistniały stan rzeczy. Jest mnóstwo dobrych, sprawdzonych sposobów, które w znacznym stopniu pomogą w odpowiedzi na nurtujące pytanie „friendzone – jak wyjść?”.

Z Friendzone do związku
Z Friendzone do związku / pexels.com / Asad Photo Maldives

Przede wszystkim ważna jest szczerość. Nie ma sensu latami owijać wszystko w bawełnę i męczyć się na stanowisku „najlepszego przyjaciela”. Taki przedłużający się stan będzie Cię jedynie frustrować. Spróbuj zrobić krok dalej – powiedz drugiej osobie o swoich uczuciach, nazwij rzeczy po imieniu. Możliwie, że obiekt twoich zainteresowań nie miał najmniejszego pojęcia o twojej namiętności i wystarczy jedynie kilka słów, aby rozbudzić uczucie. Jeśli okaże się, że właśnie tak mają się fakty, zaproś ukochaną na randkę, przemyśl, jakie kwiaty na pierwsze spotkanie nadadzą się najlepiej i po prostu działaj!

Zadbaj o siebie. Pomagając i wspierając najlepszego przyjaciela nie zapomnij o sobie i swoich potrzebach. Rozwijaj swoje pasje i zainteresowania, skup się na tym, co robisz dobrze. Takie podejście może otworzyć oczy drugiej osobie, która dostrzeże, że jest w tobie ktoś więcej niż tylko „przyjaciel do wylewania żalów”. Zastanawianie się, jak wyjść z friendzone, może wyjść na dobre nie tylko w kwestii związku – może również pomóc w powrocie do swoich pasji czy zmusić do odkładanej wizyty na siłowni.

Warto wprowadzić nieco dystansu. Jest to dobre rozwiązanie, pozwalające na ochłonięcie i lekkie odizolowanie się. Wyjedź na weekend z rodziną, przyjaciółmi lub samemu, zrób dla siebie coś przyjemnego, pokaż, że możesz bawić się bez drugiej osoby. Zmień otoczenie wokół siebie, zrestartuj się i właśnie w tym czasie unikaj kontaktu z ukochaną osobą. Daj jej zatęsknić, sprawdź, czy jej na tobie zależy. A może okaże się, że sam świetnie radzisz sobie bez niej?

Czy w przypadku, gdy wszystkie wskazówki zawiodą, warto dalej pozostawać we friendzone?

Nie, zupełnie nie warto. Taka relacja jest wyniszczająca i nie wnosi niczego dobrego do naszego życia. Jeśli się nie udało, lepiej zerwać kontakt – mimo że będzie to początkowo bolesne, na dłuższą metę okaże się bardziej roztropne.

Jeśli zastanawiamy się nad pytaniem „friendzone – jak wyjść?”, a ukochana osoba jest obecnie w związku, to warto mówić jej o naszych uczuciach, czy lepiej poczekać?

Absolutnie lepszym rozwiązaniem jest poczekanie. Nie możemy oczekiwać, że nasz przyjaciel zerwie z partnerem tuż po tym, jak powiemy mu o naszym uczuciu. Takie działanie może jedynie spowodować ochłodzenie naszych stosunków i uniemożliwić próby stworzenia związku w przyszłości. A jeżeli nasz przyjaciel jest w szczęśliwym związku, to zastanówmy się, czy nasze wyznanie nie okaże się egoistycznym zagraniem.

Czy friendzone może obniżyć naszą pewność siebie?

Oczywiście, friendzone to często toksyczna relacja, która niszczy jedną z osób. Nierzadko zdarza się, że czuje się ona gorsza i niedoceniona.

Czy po wyjściu z friendzone nadal powinniśmy pozwalać na traktowanie nas również jako przyjaciół?

To zależy od preferencji, ale warto pamiętać, że przyjaźń to cenna sprawa i nasz partner może być równocześnie naszym najlepszym przyjacielem.

Comments to: Jak wyjść z Friendzone? Sprawdź jak to zrobić

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *