Całowanie to jedna z najbardziej intymnych oznak czułości. W Internecie można znaleźć wiele poradników na temat tego, jak się dobrze całować, jednak do nauki tej czynności dochodzi najczęściej w praktyce. Osoby niedoświadczone odczuwają często stres, który jest spowodowany obawami przed wykonaniem pierwszego ruchu. Całowanie to automatyczna i banalnie prosta czynność – warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach, dzięki którym przebrnięcie przez ten proces będzie o wiele przyjemniejsze.

Brak pośpiechu to gwarancja sukcesu

Do najważniejszych zasad całowania zalicza się umiejętne kontrolowanie ruchów swojego ciała. Wybranie odpowiedniego tempa wykonywanych gestów i chwytów jest niezwykle ważne w zachowaniu klimatu całej czynności. Całowanie powinno być bowiem powolnym poznawaniem każdego centymetra kwadratowego twarzy i ust partnera. Sytuację tę najlepiej porównać do chęci poczucia faktury, kształtu oraz temperatury ust przy pomocy jedynie zmysłu dotyku.

Jak dobrze się całować
Jak dobrze się całować / pexels.com / Adam Kontor

Wykonywanie szybkich ruchów nie sprzyja nauce „ciała” ukochanej osoby – jedyną opcją na skuteczne zapoznanie się z jej powierzchnią jest skupienie się na każdym małym bodźcu. Niezależnie od tego, czy jest to określony zapach, smak czy dotyk skóry – przyjemność z całowania jest odczuwana dopiero wtedy, gdy całość ma spokojny i powolny charakter.

Jak dobrze całować, jeśli nie ma się doświadczenia?

Dużym problemem w kwestii tego, jak dobrze się całować, jest brak doświadczenia w relacjach międzyludzkich. W młodzieńczych latach czynność ta jest kojarzona z szybkim zbliżeniem ust do twarzy innej osoby. To naturalny i prosty do wykonania gest, który jest najbardziej oczywistą oznaką miłości. Całowanie z podtekstem pożądania to wiele niepozornych ruchów, które nie są widoczne z perspektywy osoby trzeciej. Z tego powodu nauczenie się całowania z filmów i poradników jest wyjątkowo trudne.

Warto jednak pamiętać o tym, że w przypadku pierwszego całowania w życiu należy skupić się na emocjach i ciele partnera. Delikatne przygryzanie warg ukochanej osoby, zbliżanie do siebie języków i zataczanie kolistych ruchów w ustach drugiej osoby to gesty najczęściej wykorzystywane podczas pierwszej styczności z czynnością tego typu.

Przyjmij właściwą postawę ciała

Innym istotnym elementem tego, jak dobrze się całować, jest odpowiednia postawa ciała zakochanych. Osoby początkujące bardzo często całują się w pozycji stojącej z wyprostowanymi kolanami i ramionami ułożonymi wzdłuż tułowia. Jest to błąd, ponieważ satysfakcjonujące całowanie powinno obejmować nie tylko górną połowę ciała, ale też biodra i stopy. Jak tego dokonać? Zarówno barki, jak i miednice oraz uda ukochanych powinny być maksymalnie zbliżone do siebie. W utrzymaniu takiej pozycji ułatwieniem jest ugięcie jednego kolana i wysunięcie do przodu jednej nogi.

Dodatkowo istotną rolę odgrywa praca rąk – powinna ona obejmować subtelne trzymanie partnera za biodra lub okolicę lędźwiową kręgosłupa. Postawa ciała osób całujących się powinna być swobodna, a jednocześnie mocno nakierowana na maksymalne zbliżenie dwóch ciał do siebie.

Czy można całować się na pierwszej randce?

Całowanie się na pierwszej randce jest powodem wielu sporów i kłótni natury etycznej. Część osób uważa, że przekroczenie tej granicy na pierwszej randce to zdecydowanie zbyt pochopna decyzja, natomiast dla pozostałej części społeczeństwa to coś zupełnie normalnego i naturalnego. Najlepszym rozwiązaniem takiego problemu jest wcześniejsze zamieszczenie informacji o preferowanych gestach podczas pierwszego spotkania w barze lub pubie.

Jak się dobrze całować
Jak się dobrze całować / pexels.com / Vera Arsic

Niezależnie od tego, czy jest to gejowski portal randkowyczy też strona skierowana dla osób o orientacji heteroseksualnej, w informacjach profili istnieje najczęściej możliwość zmieszczenia krótkiej notki. W tym właśnie miejscu można w sposób mniej lub bardziej humorystyczny określić swój stosunek do kwestii całowania na pierwszej randce. Problem rozwiązany!

Rozluźnienie ciała pomaga w całowaniu

Ostatnim elementem udanego całowania jest utrzymanie odpowiedniego rozluźnienia ciała. Spięcie mięśni nie tylko przyczynia się do mniejszej kontroli nad poszczególnymi ruchami, ale też skutkuje spadkiem przyjemności odczuwanej z całego zbliżenia.

Najłatwiejszym sposobem zachowania relaksacji ciała jest skupianie się na poszczególnych częściach ciała i doprowadzanie ich do maksymalnego rozluźnienia. W ten łatwy sposób można stopniowo odprężyć tkanki w okolicy barków, brzucha, nóg oraz stóp.

Co należy zrobić po całowaniu?

Problematyczną kwestią dotycząca tej czynności nie jest jedynie to, jak dobrze całować aby zadowolić partnera. Niezręczne okazuje się często zachowanie po zakończeniu całowania. Wiele młodych osób zastanawia się wówczas, czy w danej sytuacji należy przejść do konkretnych czynności, czy też może powrócić do normalnej rozmowy.

Warto jednak pamiętać, że całowanie nie zawsze musi prowadzić do zbliżenia seksualnego lub innych aktywności tego typu. To najprostsza oznaka czułości i przywiązania – całowanie nie powinno być zatem zobowiązaniem do poczynienia dalszych kroków w rozwijaniu danego związku. Każda wykonywana czynność ma więc być zatem dokonywana w sposób świadomy i dobrowolny.

Jak zyskać pewność w kontaktach towarzyskich?

Spotkania towarzyskie to jedyny sposób na stworzenie interesującej i przyszłościowej relacji. Kwestia tego, jak się dobrze całować, nie odgrywa w tym przypadku istotnej roli. Powodzenie w miłości jest zależne od cech charakteru, aparycji oraz umiejętności nawiązywania kontaktów z innymi ludźmi. W zależności od indywidualnych preferencji sposób prowadzenia konkretnej znajomości może być całkowicie różny od przyjętych norm.

Nie ma zatem jednej odpowiedzi na pytanie, jak zaprosić dziewczynę na randkę, aby taką propozycję przyjęła pozytywnie. Kluczem do sukcesu jest naturalność, łagodne podejście oraz szacunek do innych osób – przy obecności tych cech powodzenie w miłości jest zdecydowanie częściej spotykane.

Comments to: Jak dobrze całować? Oto nasze wskazówki

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *