Wiele razy spotkaliśmy się z terminem „otwarty związek”. Jednak czy tak naprawdę wiemy na czym dokładnie polega ta forma relacji? Co to znaczy otwarty związek? W dzisiejszym artykule postaramy się nieco bardziej zgłębić ten temat.

Czym dokładnie jest otwarty związek?

Otwarty związek jest przeciwieństwem związku zamkniętego, czyli monogamicznego, który dotyczy dwóch osób i nie wykracza poza tę liczbę ani w sposób seksualny, ani też romantyczny. W praktyce oznacza to, że wszystkie typy związków niemonogamicznych są otwarte np. swinging czy też poliamoria.

Otwarty związek - co to znaczy
Otwarty związek – co to znaczy / pexels.com / cottonbro

Ciekawi Cię możliwość łączenia się z innymi przy jednoczesnym utrzymywaniu obecnego romantycznego związku? Oznacza to, że dopuszczasz myśl o otwartym związku. Być może trochę Cię to przeraża, gdyż wszyscy wiemy, że randkowanie może być jak pole minowe. Portal dla singli i aplikacje erotyczne, znacznie ułatwiają poznawanie nowych osób, skutecznie zwiększając szansę na znalezienie drugiej połówki. Okazuje się, że wśród dwudziestu i trzydziestolatków coraz bardziej popularna staje się praktyka poliamorii, znana również jako otwarty związek lub niemonogamia. Ten trend doskonale widać właśnie na popularnych serwisach randkowych, gdzie osoby w związkach szukają innych par do nawiązania relacji.

Rosnące zainteresowanie otwartymi związkami – przyczyny

Kiedy wiesz już co to znaczy otwarty związek, zastanawia Cię pewnie jakie są jego przyczyny. Wzrost popularności otwartych związków wynika z możliwości połączenia stabilizacji i poczucia bezpieczeństwa ze świeżością i brakiem rutyny. Osoby będące w takiej relacji są w stanie nawiązać z kimś pełen miłości i zaangażowany związek, a jednocześnie cieszyć się flirtowaniem i „motylami w brzuchu”, które daje im ten nowy. 

Oczywiście jest wiele przyczyn, dla których ludzie decydują się na otwarty związek. Co to za powody? Oto kilka najważniejszych:

  • Ty i twój partner posiadacie duże pokłady miłości do ofiarowania i wierzycie, że możecie kochać więcej niż jedną osobę naraz.
  • Chcesz poznać swoją seksualność lub wejść w relację seksualną z kimś innej płci.
  • Ty i twój partner macie niedopasowane libido.
  • Jedna z osób w związku monogamicznym jest aseksualna i nie jest zainteresowana seksem, a druga odczuwa taką potrzebę.
  • Jeden z partnerów ma wyjątkowe preferencje lub fantazje, które chce zbadać, a jego partner nie jest zainteresowany.
  • Jedna lub obie osoby w związku monogamicznym lubią patrzeć na partner uprawiającego seks z kimś innym.

Czy otwarty związek jest odpowiedni dla Ciebie?

Postanowiłeś zmienić swoją relację w otwarty związek. Co to dla Ciebie będzie oznaczać? Czy tego rodzaju zmiana jest dla Ciebie odpowiednia? Niestety, ustalenie, czy otwarty związek jest odpowiedni dla Ciebie (lub dla Ciebie i Twojego partnera) nie jest tak proste i musisz dokładnie to przemyśleć oraz skonsultować z drugą połówką.

Otwarty związek
Otwarty związek / pexels.com / Ketut Subiyanto

Pomocne będą następujące pytania. Zacznij od określenia, dlaczego jesteś monogamiczny i co to dla Ciebie oznacza? Z jakiego powodu decydujesz się na otwarcie swojego związku? Czy Ty lub Twój partner macie wiele potrzeb, które w przypadku otwarcia relacji będą mogły być lepiej zaspokojone?

Ważna jest też wizualizacja i wyobrażenie tego jak mogłoby wyglądać Twoje życie, gdybyś był w otwartym związku. Czy tego właśnie potrzebujesz? Postaraj się także uzyskać szczegółowe informacje odnośnie do tego rodzaju relacji, poczytaj opinie osób, które tego doświadczyły. Zacznij od czytania o otwartych związkach, zgłębiaj wiedzę zawartą w literaturze poliamorycznej, odwiedź portale randkowe i poznaj odpowiednie osoby, dołącz do ich grupy oraz śledź osoby, które praktykują niemonogamię lub poliamory na Instagramie i Twitterze.

Czy otwarty związek jest nieetyczny?

Każdy ma oczywiście własną moralność i poglądy na różne kwestie życiowe, jednakże, jeśli związek otwarty jest za zgodą wszystkich osób biorących w nim udział, nie ma w tym nic niemoralnego. Osoby pozostające w związkach otwartych dobrowolnie zgadzają się na seks lub relacje emocjonalne z innymi osobami.

Co, jeśli otworzysz swój związek i zakochasz się w kimś innym?

Jeśli monogamiczny związek, który zbudowaliście jest prawdziwie dojrzały, szczęśliwy oraz pełen miłości i zaufania, a jego otwarcie wynika z potrzeby i obopólnej zgody, to szansa na utratę z tego wszystkiego jest niewielka. Przecież zakochać możemy się także w koledze z pracy czy przyjaciółce żony. Podstawą jest tu prawdziwość uczucia i dojrzałość partnerów.

Czy w otwartym związku nie ma reguł?

Zasady w otwartym związku bardzo różnią się od twoich konwencjonalnych relacji. Różnią się w zależności od konkretnej pary. Zanim zdecydujesz się na wejście w otwarty związek, ustal ważne reguły jakie mają obowiązywać między Wami, omówcie wszelkie wytyczne. Złamanie tych zasad będzie oznaczało zakończenie związku.

Czy pary pozostające w związku otwartym mogą być małżeństwem?

Tak, oczywiście! Pary w otwartym związku prowadzą bardzo normalne życie małżeńskie: chodzą do pracy, pomagają w pracach domowych, wyjeżdżają na wakacje itp. Różnica pozostaje jedynie w sferze seksualnej do której wpuszczane są inne osoby.

Czy będąc w otwartym związku należy powiedzieć o tym dzieciom?

Oczywiście nie musisz udostępniać dzieciom wszystkich szczegółów swojego życia prywatnego. Pary w związkach monogamicznych również nie mówią dokładnie swoim dzieciom o intymnych szczegółach swojego pożycia. Jest to sprawa jedynie między osobami znajdującymi się w tej relacji i jeśli nie chcesz nie musisz informować o tym nawet jeśli dzieci są już dorosłe.

Comments to: Otwarty związek – co to jest?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *