Pierwszy seks po porodzie budzi zwykle wiele obaw. Nic dziwnego. Poród naturalny to spory wysiłek. Z kolei cesarskie cięcie jest ingerencją w ciało kobiety. Bez względu na to, jaką drogą na świat przyszedł maluszek, młodzi rodzice zastanawiają się, kiedy pierwszy seks po porodzie będzie bezpieczny. Czy zawsze trzeba odczekać tyle samo czasu? Jak wygląda sytuacja, gdy pojawiają się komplikacje okołoporodowe?

Medyczny punkt widzenia 

Kiedy pierwszy seks po porodzie jest bezpieczny według lekarzy? Ginekolodzy twierdzą, że z pierwszym zbliżeniem najlepiej jest się wstrzymać do zakończania połogu. Przyjmuje się, że trwa on zwykle 6 tygodni. U kobiet, u których poród odbył się przez cesarki cięcie, okres ten często się wydłuża. W zaleceniach położników, otrzymanych przy wypisie ze szpitala, można więc często znaleźć informację o wstrzemięźliwości seksualnej przez 8 tygodni po porodzie.

Kiedy uprawiać pierwszy sex po porodzie
Kiedy uprawiać pierwszy sex po porodzie / shutterstock.com / Jacob Lund

Dlaczego warto tyle czekać z pierwszym seksem po porodzie? Połóg jest ciężkim okresem dla młodej mamy. W tym czasie jej ciało regeneruje się i zaczyna dopiero wracać do formy sprzed ciąży. Panie miewają wahania nastrojów związane z rozregulowaną gospodarką hormonalną, często odczuwają zmęczenie i ból w okolicach brzucha. Wszystkie te okoliczności sprawiają, że kobieta nie ma siły na zbliżenia. Maleństwo, którym musi się opiekować, zabiera czas, który normalnie mogłaby poświęcić, by zadbać o siebie. Czuje się niekomfortowo i nieatrakcyjnie.

W związku z tym jej ochota na seks jest dużo mniejsza. Dlatego niezwykle ważne jest, by pierwszy seks zaczął się od długiej i powolnej gry wstępnej. W okresie połogu wszystkie narządy płciowe muszą powrócić do stanu sprzed ciąży. Ich naruszenie może wywołać wiele niebezpiecznych konsekwencji.

Sprawdź również najlepszy portal randkowy oraz portal randkowy sex

Teoria to nie wszystko 

Zalecenia specjalistów nie zawsze pokrywają się z realnym życiem. Wiele pań jest gotowych na pierwszy seks po porodzie znacznie szybciej. Człowiek jest jednostką indywidualną. Jego ciało regeneruje się w różnym tempie. Każdy ma również inne potrzeby. Niektóre kobiety decydują się na współżycie szybciej, niż sugeruje to lekarz. Kiedy fizycznie pierwszy seks po porodzie jest bezpieczny? Przede wszystkim wtedy, gdy połóg dobiegnie końca. Nie zawsze trwa on aż 6 tygodni. Często, zwłaszcza u kobiet rodzących już wcześniej, kończy się on po 2-3 tygodniach od porodu.  Właśnie wtedy powinna odbyć się pierwsza kontrola ginekologiczna. W trakcie badania można stwierdzić, czy ewentualne szycia wykonane w czasie porodu, już się zagoiły. Położnik może również ocenić stan macicy i narządów wewnętrznych.

Czy seks po porodzie jest bezpieczny
Czy seks po porodzie jest bezpieczny / shutterstock.com / George Rudy

Jeśli nie wystąpią żadne komplikacje, z pewnością da on młodej parze zielone światło w sprawie współżycia. Trzeba jednak pamiętać, że pierwszy stosunek po porodzie bywa dość kłopotliwy dla obu stron. Panowie często boją się o stan partnerki. Nie chcą jej skrzywdzić. Kobiety paraliżuje strach i dopadają złe myśli związane ze spadkiem samooceny. Dlatego decydując się na stosunek, warto zacząć od rozmowy. Obie strony powinny ustalić, czego wzajemnie oczekują oraz przedstawić swoje rozterki. Zbliżenie nie powinno być szybkie. Młodzi rodzice powinni delektować się każdą chwilą i zacząć od spokojnej gry wstępnej. 

Zobacz także portale dla gejów oraz portale lesbijskie

Bez zabezpieczeń, czyli największy mit okołoporodowy

Mity towarzyszą człowiekowi na każdym kroku. Dotyczą każdej dziedziny życia. Nic więc dziwnego, że wiele z nich bezpośrednio dotyka tematu seksu po porodzie. Niestety mogą one nieść za sobą konsekwencję. Brak edukacji seksualnej sprawia, że niektórzy uważają, iż w trakcie karmienia piersią nie da się zajść w ciąże. Jeszcze niedawno wielu młodych rodziców nie zabezpieczało się w trakcie pierwszego seksu po porodzie. Uważali, że niemożliwe jest, aby kobieta tak szybko mogła urodzić drugie dziecko. Jest to najpopularniejszy i niestety najbardziej absurdalny mit dotyczący współżycia po porodzie.

Już przy grze wstępnej powinniśmy o tym pomyśleć! Produkcja mleka, czy okres połogu w żaden sposób nie wpływa na płodność Pań.  Zanim młoda para zdecyduje kiedy zamieszkać razem, powinna wspólnie ustalić, czy chcą mieć dzieci oraz przyswoić rzetelną wiedzę, by mity nie pokrzyżowały ich planów.

Sprawdź również miejsca, w których pani pozna pana oraz poznaj najlepsze randki dla singli

Dlaczego trzeba odbyć pierwszą wizytę przed seksem po porodzie?

Kontrolna wizyta przed pierwszym stosunkiem po porodzie jest niezwykle ważna. W trakcie porodu często dochodzi do pęknięć, czy rozcięć w okolicach krocza. Ich gojenie jest sprawą bardzo indywidualną. Tylko lekarz może stwierdzić, w jakim stanie są rany i czy zbliżenie będzie bezpieczne.

Czy zawsze pierwszy seks po porodzie jest bolesny?

Niekoniecznie. Zazwyczaj ból w trakcie pierwszego zbliżenia po porodzie wynika z nieprawidłowego nawilżenia. Warto więc zadbać o tę kwestię. Jeśli jednak ból występuje w miejscach intymnych mimo użycia środków nawilżających lub dotyczy okolic brzucha, należy skontaktować się z lekarzem. Na szczęście przypadków, gdy pierwszy seks jest bolesny, nie jest wcale tak wiele.

Czy seks po porodzie rożni się od tego sprzed ciąży?

Jest to kwestia bardzo indywidualna. Z medycznego punktu widzenia nie ma żadnych przesłanek, by seks po porodzie różnił się od tego sprzed ciąży. Jednak na stosunek wpływa wiele czynników. Być może w trakcie minionych miesięcy potrzeby seksualne młodej pary się zmieniły. W związku z tym zbliżenie może przynieść całkowicie nowe doznania.

Comments to: Kiedy seks po porodzie? Ile poczekać, aby było bezpiecznie?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *