Życie uczuciowe wiąże się z wieloma wątpliwościami i pytaniami. Nawet osoby będące w związku przeżywają niemałe rozterki.

Kiedy wspólnie zamieszkać
Kiedy wspólnie zamieszkać / pexels.com / Lucas Andrade

Panie, które mają już za sobą etap zadawania pytań takich jak „jak znaleźć chłopaka?” czy „co to znaczy kochać?” zastanawiają się nierzadko, kiedy zamieszkać razem z partnerem. Czy istnieje idealny czas na podjęcie takiego kroku? Czy zgadzać się od razu, kiedy facet chce zamieszkać razem? Warto poznać odpowiedzi na te i inne pytania.

Czy istnieje idealny czas na zamieszkanie razem?

Osoby zastanawiające się, kiedy razem zamieszkać, muszą wiedzieć, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. W miłości trudno o reguły, dlatego jeśli jakieś rozwiązanie sprawdziło się w przypadku pary znajomych, nie oznacza to, że dla danej pary również będzie odpowiednie. Niektórzy decydują się na wspólne mieszkanie po pół roku samej znajomości, inni po dwóch latach randkowania, jeszcze inni wolą cały czas mieszkać oddzielnie. Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety, dlatego najważniejsze, by decyzja satysfakcjonowała obie strony.

Kiedy facet chce zamieszkać razem, należy się więc zastanowić, czy kobieta również odczuwa taką potrzebę. Najważniejsze, by kwestia wspólnego mieszkania wypłynęła naturalnie w rozmowie. Jeśli obie strony tego chcą, muszą ustalić szczegóły – kto i do kogo się wprowadzi lub jakie mieszkanie wynajmie para. Nikt nie może naciskać na partnera. Nawet jeśli jedna osoba czuje się gotowa na taki krok, druga nie musi czuć tego samego i nie jest to dowodem na brak szczerego uczucia. Po odmownej odpowiedzi nie trzeba się więc rozstawać. Podjęcie takiego tematu prowadzi do namysłu, dlatego druga połówka z pewnością uwzględni potrzeby partnera i za jakiś czas przedstawi ponownie swoje stanowisko.

Należy pamiętać, że decyzja o wspólnym mieszkaniu prowadzi do rewolucji w życiu, na którą nie każdy jest w danym momencie gotowy. Wymaga bowiem wyzbycia się starych przyzwyczajeń, nauki chodzenia na kompromisy i dostosowania się do partnera w wielu kwestiach. Mentalne przygotowanie do tego wymaga czasu, szczególnie jeśli jedna z osób mieszkała wcześniej samotnie.

Co przemyśleć podejmując decyzję o wspólnym mieszkaniu?

Myśląc nad tym, kiedy razem zamieszkać, warto uwzględnić kilka ważnych czynników. Należy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie o miejsce ewentualnego zamieszkania. Czy obie osoby są w danym momencie gotowe, by wynająć wspólne mieszkanie? Czy będzie je na to stać? Jak ma się to do dotychczasowego życia (dojazdy do pracy i inne zobowiązania)? Czy może jedna ze stron jest gotowa przyjąć drugą pod swój dach? Jeśli tak, czy metraż będzie wystarczający, jak będzie wyglądało dzielenie się rachunkami? Kolejna ważna kwestia to źródło utrzymania. Niestety, w świecie, w którym ceny nieustannie rosną, trzeba w pierwszej kolejności myśleć o tym, czy para będzie miała za co żyć. Zastanawiając się, kiedy zamieszkać razem, należy więc uwzględnić wysokość zarobków obu osób oraz koszty utrzymania w przypadku mieszkania we dwójkę.

Kiedy najlepiej razem zamieszkać
Kiedy najlepiej razem zamieszkać / pexels.com / cottonbro

Zagadnienie, które często wywołuje konflikty, to podział obowiązków. Jeśli tylko jedna osoba pracuje, czy partner będzie musiał wziąć wszystkie domowe obowiązki na siebie? Czy może lepiej będzie wypracować kompromis i we wszystkim dzielić się po połowie? Czy mieszkając wspólnie obie strony będą w stanie pogodzić obowiązki z nauką bądź pracą? Ważne jest też akceptowanie partnera wraz z jego zaletami oraz wadami. Decydując się na mieszkanie wspólnie trzeba wziąć pod uwagę, czy będzie się w stanie przyzwyczaić do nawyków drugiej osoby. Jeśli jedna ze stron wstaje bardzo wcześnie, a druga woli funkcjonować w nocy, dogadanie się może być trudne. Tak samo jest w przypadku, gdy jedna osoba jest pedantem, a druga zawsze ma w domu bałagan.

Czy wszystkie te kwestie zostaną ustalone przed ewentualną przeprowadzką? Należy też przede wszystkim zadać sobie pytanie, czy czuje się, że jest się gotowym na spędzenie przyszłości z daną osobą. Wspólne mieszkanie to duże i długoterminowe zobowiązanie, dlatego lepiej nie decydować się na ten krok nie będąc pewnym swoich uczuć. Przeprowadzka to nierzadko początek poważnego związku, na który mogą nie być gotowe niedojrzałe osoby. Warto określić wspólny cel – jeśli obie osoby dążą do ślubu, wspólne mieszkanie może być swojego rodzaju testem. Niekiedy weryfikuje on, czy para będzie miała udaną przyszłość.

Zalety wspólnego mieszkania

Pomimo tego, że kwestia wspólnego mieszkania może budzić wątpliwości, podjęcie tego kroku wiąże się z wieloma zaletami. Przede wszystkim para poznaje się lepiej, ma więcej czasu dla siebie, nikt nie musi tracić czasu na dojazdy i dostosowywać się pod tym kątem do drugiej połówki. Więź się zacieśnia, a para może liczyć na większą prywatność podczas intymnych momentów.

Czy warto mieszkać razem?

Pary myślące o swojej wspólnej przyszłości poważnie, powinny prędzej czy później zamieszkać razem. To możliwość wniesienia związku na poważny etap i zacieśnienia więzi.

Jakie są wady wspólnego mieszkania?

Niekiedy pary podejmujące decyzję o wspólnym zamieszkaniu szybko się rozstają. Wynika to z różnicy charakterów i niedopasowania pod kątem oczekiwań oraz przyzwyczajeń. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji partnerzy muszą być pewni, że poznali się wystarczająco dobrze.

Gdzie najlepiej zamieszkać wspólnie?

Miejsce wspólnego zamieszkania powinno być uzależnione od preferencji pary oraz możliwości finansowych. Niekiedy lepszym rozwiązaniem okazuje się wynajęcie nowego mieszkania, czasami jedna osoba woli wprowadzić się do drugiej.

Czy wspólne mieszkanie cementuje związek?

Jeśli uczucie jest prawdziwe i partnerzy myślą o sobie poważnie, wspólne mieszkanie umożliwi zacieśnienie więzi. Jeśli jednak nie są siebie do końca pewni, związek może się rozpaść.

Comments to: Kiedy zamieszkać razem?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *