Zdrada w związku jest jedną z bardziej stresujących sytuacji w życiu, która sprawia, że odczuwamy wręcz namacalny ból psychiczny. O zdradzie mówimy najczęściej w sytuacji, kiedy jedna ze stron w związku zawiedzie zaufanie drugiej. Co istotne- robi to w sposób intencjonalny i w pełni świadomy.

Jak wybaczyć zdradę mężowi
Jak wybaczyć zdradę mężowi / pexels.com / Sofia Alejandra

Tak naprawdę, zdrada może przybierać różne postacie: może dotyczyć sfery fizycznej, ale też może być związana z samym pocałunkiem, rozmową czy z podejmowanymi przez nas decyzjami. Każdy z nas może też przeżywać zdradę na inny sposób. Kobiety mogą do tych kwestii podchodzić bardziej emocjonalnie. Tak czy inaczej w konsekwencji takiej sytuacji często zastanawiamy się, jak wybaczyć zdradę, czy kontynuować związek czy może lepiej go zakończyć. Bardzo ważne jest zrozumienie własnych emocji, które nami kierują w takiej sytuacji. 

Dlaczego w związku pojawia się zdrada? 

Bardzo ważne jest to, że najczęściej zdrada nie pojawia się bez przyczyny. Dlatego też zastanawiając się później nad tym, jak wybaczyć zdradę żonie, przede wszystkim trzeba przemyśleć, czy warto jest dany związek ratować. Zdarza się bowiem, że pomiędzy dwojgiem ludzi narasta tak wiele niespełnionych oczekiwań, wiele zawodów, pretensji i wszelkich złych emocji, że raczej nie byliby w stanie już razem funkcjonować.

Sam akt zdrady jest wówczas swoistym przypieczętowaniem rozpadu ich małżeństwa. W rzeczywistości przyczyn tego, że któraś ze stron zdradza może być wiele, zdrada pojawia się w sytuacji, kiedy:

  • Dwoje ludzi się od siebie oddala, tracą sobą zainteresowanie, coraz mocniej się polaryzują i zamykają w swoich światach.
  • Pojawia się wzajemne niezrozumienie, w związku narastają negatywne emocje, pretensje, obwinianie się. 
  • Pojawia się konfliktowa osoba trzecia, która podburza trwałość związku. Może to być teściowa, koleżanka z pracy, kolega z dzieciństwa. 
  • Kiedy do związku wkrada się nuda, najczęściej w przypadku związków z wieloletnim stażem. 
  • Kiedy nie do końca ma się kontrolę nad własnym życiem, na przykład po spożyciu różnego rodzaju używek. 

W jaki sposób poradzić sobie ze zdradą? 

Tak naprawdę im bardziej daną osobę kochamy, tym jest trudniej. Jak wybaczyć zdradę mężowi tak, aby móc szybko zacząć od nowa? Niestety, nie da się, gdyż najczęściej taki ból wymaga przepracowania- tak jak i wiele innych trudnych, wręcz traumatycznych przeżyć. W tym czasie na pewno będą pojawiać się takie emocje jak rozżalenie, rozczarowanie, złość.

Dodatkowo często zastanawiamy się, w czym ta trzecia osoba, z którą doszło do zdrady jest lepsza od nas. Równie często pojawia się podejrzliwość, nawet jeśli partner/ partnerka nie daje nam do tego powodów. Zaufanie jednak odbudowuje się z czasem, tak samo jak wraz z upływem czasu można drugiej osobie wybaczyć. 

Czas leczy rany i sprawia, że emocje blakną. Zastanawiając się, jak wybaczyć zdradę warto też mieć na uwadze fakt, że wybaczyć, a zapomnieć to dwie różne rzeczy. Można uzyskać wybaczenie, ale w związku nadal może nie być tak, jak było przed zdradą. Trudno jest bowiem zapomnieć o minionych wydarzeniach i przejść z nimi do porządku dziennego. 

Czy zawsze należy ratować związek? 

Bardzo często mówi się, że domeną współczesnych czasów jest jednorazowość relacji. Coś się zepsuje więc od razu wyrzucamy to do kosza, gdyż naprawa wiązałaby się ze zbyt dużymi kosztami. A jednak, osoby zastanawiające się, jak wybaczyć zdradę żonie czy mężowi często chcą podjąć ten trud- czasem ze względu na szczęście posiadanych dzieci, a czasem po prostu ze względu na łączące ich uczucie. 

Jak wybaczyć zdradę żonie
Jak wybaczyć zdradę żonie / pexels.com / Pixabay

Nie oznacza to jednak, że związek zawsze trzeba ratować za wszelką cenę. Mimo wszystko zdrada jest oznaką tego, że pomiędzy dwojgiem ludzi zadziało się coś złego. Zdarza się, że po takich wydarzeniach ludzie dochodzą do wniosku, że nic już ich nie łączy i że nie są ze sobą szczęśliwi. Takiej relacji zazwyczaj nie ma sensu ciągnąć, gdyż może to być trudne i bolesne dla obu stron.  

W jaki sposób zacząć nowe życie?

Zastanawiając się, jak wybaczyć zdradę mężowi trzeba dać sobie czas, a także trzeba czuć w sobie chęć i determinację do tego, aby odbudować związek. Niejednokrotnie zdarza się, że pary odbudowują relacje od zera, a następnie na nowo tworzą szczęśliwe pary, które żyją ze sobą długo. 

Nie zawsze jest to jednak możliwe, a dodatkowo u osoby zdradzonej może pojawić się poczucie niższości, niedowartościowanie, a w głowie myśli związane z tym, że może byliśmy niewystarczająco piękni, mądrzy, dobrzy, zaradni. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest wyjście do ludzi i znalezienie nowych osób, które będą doceniać nasze przymioty charakteru i które pomogą nam zwalczać takie myśli. Nie jest to wcale proste, zwłaszcza jeśli pozostawaliśmy ostatnio w wieloletnim związku. Można poczytać na temat tego, jak poderwać dziewczynę i w jaki sposób zainteresować sobą tę drugą połówkę.

To wyjście z inicjatywą również może nas bardzo dowartościować, ale przede wszystkim jest realną szansą na nowe życie, na poukładanie sobie ostatnich wydarzeń w głowie oraz na złapanie dystansu i równowagi życiowej. Istnieje wiele pomysłów na to, jak zaprosić chłopaka na randkę i jak rozpocząć nową znajomość z kimś wartościowym, kto pomoże nam przywrócić zaufanie do innych ludzi. Najważniejsze to znaleźć w sobie nową motywację do działania. 

Comments to: Jak wybaczyć zdradę?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *