Zrozumienie, jak przestać być zazdrosnym w związku, jest warunkiem zdrowego związku. Bez względu na to, jaki bagaż wnosi druga osoba do stołu, możesz pracować nad sobą, aby okiełznać zazdrość i stworzyć znaczące partnerstwo. 

Jak przestać być zazdrosnym o dziewczynę
Jak przestać być zazdrosnym o dziewczynę / unsplash.com / rayul

Poprawne, zdrowe relacje to jedna z największych wartości w życiu. Kiedy twój związek opiera się na zaufaniu, przypomina szalupę ratunkową, kotwicę i żagiel, dzięki którym utrzymujesz się na powierzchni, jesteś bezpieczny i masz cel. Niestety, kiedy zazdrość niszczy zaufanie i szacunek w Twoim partnerstwie, związek staje się ciężarem, który utrudnia osobisty postęp obojga uwikłanych w niezdrowe relacje. Jak przestać być zazdrosnym? Jak przestać byc zazdrosnym o dziewczynę i jak przestać być zazdrosnym o chłopaka? 

Dlaczego czuję się zazdrosny? 

Aby naprawdę odkryć, jak pozbyć się zazdrości w związku, musisz zrozumieć, że nie chodzi o Twojego partnera, a o Ciebie. Musisz zdobyć głębszą samoświadomość swoich przekonań, postaw i emocji, a następnie nauczyć się je kontrolować. U podstaw zazdrości w związkach leży niska samoocena. Kiedy nie czujesz się pewnie sam ze sobą przenosisz tę niepewność na swojego partnera. Są to fałszywe bardzo ograniczające i destrukcyjne przekonania, które nas niszczą od środka. Kiedy nauczysz się, jak zastąpić je pewnością siebie, akceptacją własnej osoby, przestaniesz również być zazdrosnym.

Oczywiście mogą istnieć inne problemy, które wywołują twoją zazdrość. Jeśli twój partner złamał twoje zaufanie, złapałeś go na odwiedzaniu portali randkowych, gdy rozmawia z osobą płci przeciwnej, a nawet spotyka się z przyjaciółmi, teoretycznie masz prawo czuć się zazdrosny. To prawda, że na zaufanie trzeba zapracować, ale prawdopodobnie Twoja zazdrość nadal wynika z niepewności, która została pobudzona działaniami twojego partnera.

Jeśli natomiast jesteś zazdrosny o sukcesy swojego partnera, być może istnieje niezdrowy element rywalizacji, który należy wyeliminować lub musisz przyjrzeć się, co myślisz o własnych osiągnięciach. 

Negatywne skutki zazdrości w związkach?

Jak zazdrość wpływa na relacje w związku? Jest ona najczęściej destrukcyjna i sprzeczna z uniwersalnymi zasadami budowania zdrowego związku na zaufaniu. Zazdrość osłabia Twoją zdolność kochania bez barier i mimo wszystko. Jeśli nie możesz nauczyć się, jak nie być zazdrosnym w związku, nigdy nie nawiążesz prawdziwego, szczerego kontaktu ze swoim partnerem.

  • Zazdrość tworzy niezdrowe napięcie w związku. Kiedy jesteś ciągle podejrzliwy, Twój partner może nie być wobec ciebie całkowicie otwarty z obawy, że rozpali Twoją zazdrość. Nawet jeśli nie robi nic złego, Twoja zazdrość przyćmiewa ogląd rzeczywistości i trudno jest Ci dojrzeć prawdę. 
  • Przez zazdrość odbierasz partnerowi wolność, sam też nie masz czasu na własne życie. Zazdrość może wkraść się we wszystkie obszary twojego życia, utrudniając cieszenie się czymkolwiek. 

Skutki chorobliwej zazdrości

Napięcie potęgowane przez zazdrość, może wpływać na zdrowie fizyczne, emocjonalne i psychiczne  obojga partnerów. Przewlekły stres może zwiększać ryzyko nadciśnienia i problemów z sercem, zmniejszać funkcje odpornościowe, a nawet skracać ogólną długość życia. 

Jak przestać być zazdrosnym o chłopaka
Jak przestać być zazdrosnym o chłopaka / unsplash.com / Tamara Bellis

Brak radości w związku może przerodzić się w lęk i depresję. Badania wykazały , że zazdrość w związkach negatywnie wpływa na zaangażowanie w związek, powodując efekt odwrotny do tego, czego oczekuje zazdrosny partner.

Jak przestać być zazdrosnym?

Aby rozwiązać problem, musisz go na początku zdefiniować. Uznanie własnych problemów z samooceną, które powoduje twoja zazdrość, może być trudne, ale pamiętaj, że robisz pierwszy krok do zdrowszego związku. 

  • Na początek, zamiast całkowicie eliminować zazdrosne zachowanie, najpierw staraj się je zrozumieć. Jaki głębszy problem jest źródłem Twojej zazdrości? Praca. Docierając do prawdziwego problemu z przeszłości, jesteś w stanie go rozwiązać i znaleźć trwałą ulgę.
  • Opanowanie tego, jak przestać być zazdrosnym o chłopaka lub jak przestać być zazdrosnym o dziewczynę, zaczyna się od spojrzenia na siebie. Jakie niepewności napędzają Twoją zazdrość? Może jesteś zbyt perfekcyjny? Czy porównujesz siebie do innych? Zrób listę swoich zachowań, aby określić swoją rolę w związku.
  • Kiedy już sporządzisz listę własnych niepewności, które napędzają Twoją zazdrość, znajdź i zapisz antidotum na każdą z nich. Jeśli uważasz, że żyjesz w cieniu byłego partnera, dla równowagi zrób listę wszystkich cech, które Twój partner w Tobie kocha. 
  • Czasami może być trudno pozbyć się zazdrości w związkach. Zakładając, że twój partner nie daje ci powodu do podejrzliwości lub zazdrości nie kalamie, nie odwiedza potajemnie portali dla singli, to do Ciebie należy oswojenie źródła własnej zazdrości. Musisz uznać, że nie nie masz powodu do zazdrości. Dlatego skup się na sobie i pielęgnuj swoje zdrowie fizyczne, emocjonalne i psychiczne. Kiedy priorytetowo traktujesz zdrowe mechanizmy radzenia sobie ze swoimi emocjami stają się one normą i ostatecznie zastępują zazdrość. 

Zazdrość może pomóc Ci skoncentrować się na tym, na czym Ci zależy. Nie musi sprawiać problemów ani Tobie, ani Twoim związkom. W niektórych przypadkach może nawet pomóc w umocnieniu relacji. Wszystko sprowadza się do tego, na ile poskromisz jej ciemną stronę. 

Comments to: Jak przestać być zazdrosnym? Nasze porady

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *