Różnica wieku w związku to temat, który budzi wiele kontrowersji zarówno wśród psychologów, jak i w społeczeństwie. Osoby wchodzące w taką relację mogą spotkać się z negatywnymi komentarzami, lecz jednocześnie same upatrują szasnę na prawdziwą miłość. Czy duża różnica wieku w związku to dobry pomysł na zdrową relację?

Duża różnica wieku a związek
Duża różnica wieku a związek / iStock.com / Zinkevych

Co o różnicy wieku mówią psycholodzy, a co sądzi społeczeństwo?

W społeczeństwie pokutuje przekonanie, że związki z dużą różnicą wieku nie mogą się udać. Zwykle patrzy się na nie z przymrużeniem oka, doszukując się relacji, które nie mają nic wspólnego z prawdziwą miłością. Kobieta, która jest w związku ze starszym mężczyzną uważana jest za osobę, która poszukuje ojca, a nie męża, natomiast mężczyźnie spotykającemu się ze starszą kobietą może brakować mamy, czy nawet babci. Na tego typu komentarze, niestety, trzeba się przygotować, wchodząc w związek z dużą różnicą wieku.

Psycholodzy są jednak bardziej ostrożni w swoich ocenach. Owszem, czasami powodem nawiązywania takiej relacji są nieczyste intencje, jednak zwracają oni uwagę głównie na odmienne podejście do życia. Taki problem napotykają też pary z innych kręgów kulturowych. Inna jest hierarchia problemów, inne są też sposoby ich rozwiązywania. Osoby w różnych przedziałach wiekowych mogą też mieć zupełnie różne oczekiwania wobec życia. Psycholodzy zalecają w takim przypadku przede wszystkim naukę akceptacji i zrozumienia, tak aby związek miał szansę przetrwać.

5 lat – magiczna granica?

Przyjmuje się, że prawidłowa różnica wieku w związku wynosi 5 lat. Mowa tutaj o długotrwałej relacji, a nie typu pani szuka pana. Dlaczego właśnie 5 lat? Otóż badania wykazują, że ryzyko rozstania w przypadku takich par wynosi około 18%, czyli mniej więcej tyle, ile w przypadku, gdy różnica wieku nie występuje. Statystyki są nieubłagalne – im dalej w las, tym ciemniej. Wyniki badań pokazują, że prawdopodobieństwo rozstania wynosi:

  • 40% – w przypadku par, u których różnica wieku wynosi 10 lat,
  • 70% – w przypadku 15-letniej różnicy wieku,
  • 95% – w przypadku, gdy różnica wieku wynosi 20 lat i więcej.

Można by powiedzieć, że to tylko czysta statystyka, badania, które niekoniecznie będą miały odzwierciedlenie w rzeczywistości. Ostatecznie są pary, u których duża różnica wieku w związku nie stanowi problemu. Niemniej jednak warto zastanowić się nad przyczynami zwiększania ryzyka rozpadu związku. Jedną z nich jest inne podejście do życia i zmiana oczekiwań. Częstym problemem są różne sposoby spędzania wolnego czasu czy podejście do posiadania potomstwa. O ile 30-latka może chcieć mieć dzieci, o tyle 50-latek nie zawsze będzie tym zainteresowany. Ważnym aspektem jest również zazdrość o młodszego partnera czy partnerkę. Ta może pojawić się już na początku związku, niechybnie prowadząc do jego rozpadu.

Związek z różnicą wieku
Związek z różnicą wieku / iStock.com / Zinkevych

Związki z dużą różnicą wieku – szansa czy ryzyko?

Trudno jednoznacznie ocenić, czy związki z dużą różnicą wieku rozpatrywać w kategoriach ryzyka, a może szansy na prawdziwą miłość. Wiele zależy tutaj od tego, z jakimi intencjami wchodzimy w relację. Jeśli oparta jest ona wyłącznie na:

  • chęci odmłodzenia się,
  • chęci poczucia emocji i adrenaliny,
  • poszukiwaniu odpowiedniego zabezpieczenia, w tym także finansowego,
  • przekonaniu, że partner/ka będą postępować zgodnie z naszymi wymaganiami,

to lepszym rozwiązaniem będą portale sex randkowe, gdzie nawiążemy krótką, przygodną znajomość. Tymczasem związek zbudowany musi być na solidnych podstawach, a więc na zaufaniu, akceptacji i zrozumieniu potrzeb drugiej osoby. Wchodząc w związki z dużą różnicą wieku, musimy mieć świadomość podejmowania kompromisów i rezygnacji z pewnych dogodności.

W przypadku starszych mężczyzn problemem może okazać się odbycie stosunku bez wspomagaczy, natomiast starsze kobiety zwykle nie chcą decydować się na kolejne dziecko, nawet jeśli wciąż mogłyby zajść w ciążę. Z drugiej strony, podobne dylematy mogą pojawiać się także w związkach, w których nie ma żadnej różnicy wieku. W rzeczywistości nie możemy więc mówić o idealnym wieku partnera i partnerki ani o tym, który związek przetrwa, a który nie, mając na uwadze wyłącznie różnicę dotyczące metryki.

Praktyka pokazuje, że nie należy jednoznacznie odrzucać mężczyzn czy kobiet tylko ze względu na to, że są od nas starsi czy młodsi. Liczą się także intencje, z jakimi wchodzą w związek, ich podejście i przede wszystkim łączące nas uczucie.

Czy duża różnica wieku zwiększa prawdopodobieństwo rozpadu związku?

Duża różnica wieku, jak pokazują badania, może zwiększać prawdopodobieństwo rozpadu związku. Im jest ona większe, tym bardziej wzrasta ryzyko. Niemniej jednak wiele zależy tutaj nie tylko od wieku, ale przede wszystkim od podejścia partnerów.

Jaka różnica wieku jest idealna?

Naukowcy nie potrafią jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak różnica wieku w związku byłaby idealna. Badania wykazują, że różnica do 5 lat zmniejsza ryzyko rozpadu związku, jednak praktyka wskazuje, że nawet pary z 20 letnią różnicą mogą być szczęśliwe.

Co jest najczęstszą przyczyną rozpadu związków z dużą różnicą wieku?

Najczęstszą przyczyną rozpadu związku jest inne podejście do życia i oczekiwania wobec niego. Podobny problem mają też pary pochodzące z różnych kręgów kulturowych.

Czy warto zdecydować się na związek przy dużej różnicy wieku?

Wejście w nowy związek powinno wiązać się z czystymi intencjami oraz uczuciem, jakie łączy dwie osoby. Jeśli zależy nam wyłącznie na emocjach czy też poszukujemy jedynie bezpiecznej przystani, to taki związek nie ma większej szansy na przetrwanie.

Comments to: Różnica wieku w związku – czy to dobry pomysł na relację?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *